محل تبلیغات شما

تا آنجا که ذهنم یاری می کند برنامه درسیرا در کانتکست نظام مدرسه ای یعنی تشکیلات و دستگاه رسمی تربیت فهم کرده بودم. والبته از دل همین تشکیلات تربیتی هم  هست که می توان از انواع دیگری ازبرنامه درسی تحت عنوان پنهان و پوچ سخن گفت.

با این توضیح وقتی مقاله برنامه درسی قبلاز تولد، گامی محکم برای شروع» را دیدم متعجب، غافلگیر و کمی گیج شدم! چطور ممکناست برای جنینی که هنوز به این دنیا پا نگذاشته و به تجاربی از نظام مدرسه ای دستنیافته است از چیزی به نام برنامه درسی سخن بگوییم؟! سعی می کنم با تعریف وسیعنومفهوم گرایی توجیهی برایش بیابم. کنجکاوی ام مرا به سمت خواندن تحریک می کند. بخش هایی از مقاله را که از نظر می گذرانم متوجه می شوم کهتعریف نویسنده از برنامه درسی، نقشه ای برای یادگیری» است. یعنی در نظرداشتنتعریف سنتی از برنامه درسی و رد فرضیه نخستی که من در ذهنم پرورانده بودم!

نویسنده با این تعریف از برنامه درسی استدلال کرده که جنیندر آن دوران قابلیت یادگیری را دارد و بهتر است که ما به فکر نقشه ای برای یادگیریاو در آن دورانی باشیم که عموماً توسط برنامه ریزان به غفلت سپری می شود. نگاهی بهمشخصات نویسنده انداختم اما نشانی از تخصص برنامه درسی در آن نیافتم. با اینکه بااستناد به سخن یکی از متخصصان رشته از قلمروی بی شکل برنامه درسی سخن گفته بود اماتصور نمی کنم این قلمرو آن قدر هم بی شکل باشد که بشود هرطوری که می خواهیم شکلشبدهیم. منظورم این است که به باور (البته توأم با اشتبا و خطا) من این مقاله بربنیاد تصور و تعریفی نه چندان درست و موجه از برنامه درسی نوشته شده است. البته کهنوآوری نویسنده در پرداختن به موضوع جای نقدیر دارد اما به نظرم رویه ای که برایاین پرداخت در پیش گرفته شده بود، معتبر نمی نمود.

به نظرم نویسنده این مقاله متناسب با تخصصش میتوانست از برنامه ای تربیتی برای این دوره مهم سخن بگوید، در حالیکه بر برنامه درسی تأکید کرده است.

به راستی برنامه درسی» چه تعریفی دارد؟ وبا چه وسعتی از فهم و نظریه پردازی می شود در باره اش سخن گفت؟ برنامه درسی واقعاًچیست؟

برایدریافت مقاله می توانید اینجا را کلیک کنید.

جالی خالی تحزب در تربیت

در جستجوی هویت زنانه

کار کردن از منظر دنیای درون

برنامه ,درسی ,ای ,سخن ,مقاله ,نویسنده ,برنامه درسی ,از برنامه ,در آن ,که می ,درسی واقعاً ,درسی واقعاً چیست؟

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سرزمین موسیقی دانستنی ها عصرشبکه Dayna's site دنیای دیجیتال amcanineg ترنم باران عشق حسابداری الکترونیک نازنوروز مهرگانی